"Safir Cam" Özelliği

  • Tarih |

Öncelikle safir kesinlikle bir taş değil, çeşitli renk ve farklı tonlara sahip olabilen şeffaf ve saydam bir kristaldir. Ham maddesinde hiçbir yabancı element bulunmayan safir, normal olarak evleriniz de kullandığınız camlar kadar renksiz ve temizdir. Bu kristal diğer değerli taşlar gibi az miktarlar da çıkarılmaktadır. Nitekim işlenmeleri imkansız ötesidir. Bu zorluktan dolayı saatlerin camların da sadece belirli kısımlarında sentetik safir kullanılmaktadır. Bu sentetik safirler ise alüminyum oksit tozuna aşırı miktarda yüksek ısı ve basınç uygulanarak üretilmektedir.

Bu değerli kristal genellikle Avustralya, Kamboçya, Çin, Hindistan, Kenya, Madagaskar, Myanmar (Burma) Nijerya, Pakistan, Ruanda, Sri Lanka, Tanzanya, Tayland, Amerika, Vietnam ülkelerin de çıkartılmaktadır.

Sertlik değeri ise mohs ölçeğine göre 9'dur. İnanılmaz fevkalede dayanılmazdır. Yüksek ısıya karşı sağlamlıkları fazla değildir. Renk değişimine neden olabilir.

Safirler genel olarak en fazla mücevher olarak bilinirler ve takı sektöründe kullanılırlar. Özellikle saat markaların ilk tercihi olan safir cam saatlere extra dayanıklılık katmaktadır. En byük özelliği ise yüksek darbelere karşı çizilmez olmasıdır. Bu yüzden yüksek maliyetli saatlerin yapımın da mutlaka safir kullanılmaktadır.