"Timsah Derisi" Kordon

  • Tarih |

Aslında timsah sözcüğü arapçadan gelmektedir. Timsahlar genel olarak sıcak bölgelerde ve akarsularda yaşayan sert kabuklu canlılardır. Genel yapısı kertengeleye benzeyen bu canlıların üzerleri sert kemiksi bir tabaka ile örtülüdür. Ön ayaklarında beş arka ayaklarında ise dört parmağı bulunmaktadır. Parmak aralarının tamamı perde şekilndedir. Güçlü ve kaslı kuyrukları su altında dümen görevi görmektedir. Ayrıca bu kuyruk yapısı ile savunmada yapmaktadırlar. Bu canlılar genel olarak gündüzleri dinlenip geceleri avlanmayı tercih ederler. Gözbebeklerinin özelliğinden dolayı geceleride çok rahat görebilmektedirler. En büyük özellikleri renk körü olmaları ve dillerini dışarıya çıkaramamalarıdır.

Timsahlar genel olarak, balık,kuş,su kenarına gelen canlılar ve su içindeki tüm memelileri kolaylıkla avlarlar. Bazı timsahların insanlarada saldırdıkları bilinmektedir. Avlanmak için avının 2 metrelik alana girmiş olmaları gerekmektedir. Av sonrasında dişlerinin arasında kalan kalıntıları çıkaramadıkları için ağızlarını açık tutarlar ve bu sayede yakınlarında ki çeşitli canlılar dişlerindeki kalıntıları temizlerler.

Timsahlar yumurtlama şeklinde ürer ve çoğalırlar. Dişi yumurtalarını kumluk bir alana çukur açarak yaklaşık 50 adet yumurta bırakır ve onları kum ile örter. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra farklı sesler çıkartarak annesini çağırır ve onları kumdan çıkartarak güvenli bölgeye götürür. Yavrular belirli olgunluğa geldikten sonra anne ve babasını terk ederek kendi av sahalarını yaratırlar.Timsahlar çoğunlukla amerika,afrika,avusturalyada yaşamaktadırlar.

Bu canlıların derisinden kordon, kemer, ayakkabı, çanta, bavul, cüzdan vb malzemeler yapılmaktadır. Bu yüzden bol miktarda avlanırlar. 

Saat sektörün de kordon olarak ilk sırayı alan timsah derisi, ünlü markaların vaz geçilmez ham maddesi haline gelmiştir.Özellikle klasik saat üreten markaların ilk önce tercihi timsah derisi kordon olmaktadır.

Doğanın dengesini sağlayan bu canlıları sırf pahalı kullanımlarda ve kişisel hayranlıklarımız için insanoğlu tarafından avlanması ne kadar doğru bir harekettir ? Oda siz değerli misafirlerimizin düşüncesine kalmış.