Eta Saat 2824 Mekanizma Tarihi

  • Tarih |

"ETA 2824 MEKANİZMA"

İsviçre saatlerin neredeyse tamamını karşılayan tek şirket "ETA" dır. Bazı markaların ürettiği saatlerin kendi mekanizmalarının dışındaki tüm markaların mekanizmalarını tedarik etmektedir. Neredeyse mekanizma sektöründe tekelleşmiştir. Eta "2824-2" mekanizması firmanın en çok üretilen ve tercih edilen mekanizmasıdır. Mekanizmanın geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. 1950 'li yıllarda üretilen "2824" kendini ıspatlamış ve birçok saat üreticileri tarafından onaylanmış dayanıklı güçlü bir mekanizmadır. Bu mekanizma 25 taşlı bir mekanizmaya sahip olup, tarih göstergeside bulunmaktadır. Bi değişik versiyonu olan "2836-2" da ise takvime ilave olarak gün göstergesi eklenmiştir. "2824" mekanizmasının çapı 26,5mm sahip olup 4,6mm kalınlığa sahiptir.

2824' ün kalitesi ve dayanıklılığ o kadar popüler olmuştur ki, "Tag Heuer", "Longines", "Hamilton" ve "Tissot" 'un 5.000$ - 50.000$'lık saatlerinde bile tercih edilmeyi başarmıştır.

Ayrıca "2824" dört farklı seviyeye sahiptir. "Standart" , "İşlenmiş" , "Üstün" , Kronometre olarak değişmektedir. Bu dört seviye işçiliğe, kullanılan malzemeye ve mekanizmanın farklı performanslarına göre değerlendirilmektedir. Mesela Tag Heuer ve Longines gibi pahalı saatler "2428" 'ün daha ilerlemiş seviyelerini tercih etmektedirler.

1.Seviye (Standart)

Standart seviyede 2 dakikalık konumda ayarlanmıştır. Ortalama sapma olarak günlük +/- 12 saniyedir. En fazla sapma ise +/- 30 saniye olarak bilinmektedir.

2.Seviye (İşlenmiş)

İşlenmiş seviyede 3 dakikalık konumda ayarlanmıştır. Ortalama sapma olarak günlük +/- 7 saniyedir. En fazla sapma ise +/- 30 saniye olarak bilinmektedir.

3.Seviye (Üstün)

Standart seviyede 5 dakikalık konumda ayarlanmıştır. Ortalama sapma olarak günlük +/- 5 saniyedir. En fazla sapma ise +/- 10 saniye olarak bilinmektedir.

4.Seviye (Kronometre)

Bu mekanizma üstün seviye ile tamamen aynı olup, sadece kronometre için sertifikaya sahip olmasıdır.