iwc Big Pilot 5002

  • Tarih |

IWC BIG PILOT 5002

Horolojiyi seven herkesin belli hassas noktaları vardır. Kimisi dalgıç saatlerini, kimisi askeri saatleri, kimisi inanılmaz işçilikle üretilmiş ultra-lüks saatleri sever. Heybetli pilot saatlerini de bu sınıflandırmada ayrıca konumlandırmak gerekiyor. Günümüz de pilot saatleri dendiğinde akla gelen ilk markalardan biri hiç şüphesiz IWC. Amerikalı Florentine Aristo Jones tarafından 1868 yılında Schaffhausen'de kurulan marka, 1936'dan bu yana pilot saatleri üreterek bu alandaki ününü de hak ediyor.

Hitler, 1935 yılında 1.Dünya Savaşı sonunda imzalanan Versay Antlaşmasını yok saydığını ilan ederek Alman Hava Kuvvetleri "Lutfwaffe"'yi yeniden canlandırma çalışmalarına başlamıştı. Alman kuvvetlerinin "yıldırım harekatı" taktiğini hemen hepimiz biliriz. Bu bağlamda her şeyin tam zamanında olması gerekiyordu ve Hitler hava kuvvetleri için saat siparişi verdi. A.Lange & Söhne ile anlaşma yapıldı ancak daha sonra kapasitesi yetersiz geldiği için 4 marka ile daha anlaşıldı ve bu markaların arasında IWC de vardı. Tabi bu saatlerin belli özelliklerde olması gerekiyordu.

Saatlerin geneline B-Uhr adı verildi ve bu saatler 55mm çapında, Arabik rakamlı, siyah kadranlı, deri montların üzerinden kola geçirilebilmesi için çok uzun kayışlı, kılıç şeklinde kolları, foforlu, merkezi saniyeli ve eldiven ile rahatça tutulabilecek kadar büyük tepeli olmalıydı. Bunlara ek olarak her saatin anti manyetik olması ve keskin bir zamana kolayca ayarlanabilmesi gerekiyordu. Bunun için her saatte bulunan Breguet balansı anti-manyetik olması için demir bir tabaka ile kaplandı ve tepeyi çekince saniyeye sıfıra getiren mekanizma üretildi.

Bugünün IWC Pilot saatleri köklerini 1940 yılından alıyor ve B-Uhren modellerinden bu yana süre gelen 80 yıllık tecrübeyi bizlere sunuyor. IWC 2002 yılında üretilen 5002 referanslı modeli ile tarihe kazınmış B-Uhr modelinin belki de en kusursuz yeniden yorumlanmasını sunuyor. Bu eşssiz markasnın ayrıca replika iwc saat modellerini de görebilirsiniz.