Patek Philippe'ten Nautilus Devrimi

  • Tarih |

Patek Philippe'ten  Nautilus Devrimi

İsmini Jules Verne'un, Denizler altında 20.000 fersah romanındaki hayali denizaltından, dizaynını ise kamara pencerelerinden alan, yaşayan bir efsane. 1976 yılında Gerald Genta'nın ellerinde doğan bir ikon. Genta saatin dizaynını yaptığı anı şöyle anlatıyor."Basel Fuarı sırasında otelin restoranında bir köşede tek başıma yemek yiyordum. Diğer köşede Patek Philippe yöneticilerini gördüm. Baş garsona " bana bir kalem ve kağıt getirir misiniz ? Bir şey çizmek istiyorum. " diye seslendim. Ve işte orada, patek philippe yöneticilerini izlerken Nautilus'u tasarladım. 5 dakikada tamamladığım bir çizimdi.

Patek philippe gibi çok büyük geleneğe sahip bir marka için bu, çok cesur bir hareketti. Çünkü bu döneme kadar marka, Calatrava serisi, kronografları ve daha 2016 yılında satılan dünyada sadece 4 tane bulunan, 1518 referanslı, daimi takvim ve kronografı birleştiren saatleri ile ön plandaydı.

Nautilus, döneminin ölçülerine göre çok büyük olan 42 mm çap ve 7,6 mm lakınlık ölçülerine sahipti. Ancak spor bir saat olmasının yanı sıra ; yatay çubuklar şeklindeki kabartmasıyla siyah kadranına çok karakterize bir görüntü kazandırılan, baton şeklinde beyaz altından imal edilen markörleri ile saat, Patek Philippe'in isminin getirdiği ağırlık ve zarafeti sonuna kadar hak ederek taşıyordu. Kasaya tamamen entegre edilmiş bileziği ise saatin kişiliğine daha da katkıda bulunuyordu.

Bu saat bir devrimdi. Patek Philippe'ten gelen bir spor saat... Hem de değerli bir materyalden değil, çelikten.! Bu rağmen fiyatı hiç de ucuz değildi. O zamanlar 3.100$ satışa sunulurken, Amerika'da yıllık ortalama gelir 12.000$ civarındaydı. Ezeli rakibi Royal Oak henüz başarıya kavuşmaya başlamıştı ki Patek Philippe atağa kalktı.

Saatin mekanizma kısmında ise Jaeger-LeCoultre'in kalibre 920'si temel alınmıştı. Aynı kalibre Royal Oak ve Vacheron Constantin 222 modelinde de kullanıldı.

1976'dan bu yana Patek Philippe, Nautilus koleksiyonunu geliştirmeye ve kolesksiyona farklı komplikasyonlar, ölçüler ve kadran seçenekleri eklemeye devam ediyor. En son 2016 yılında serinin 40.yılına özel olarak üretilen modeller görücüye çıktı. Modelden, koleksiyona dönüşen, gerçek bir efsane olan serinin saatleri, bugün en çok aranan ve istenilen modellerinden birisi. Ayrıca bu modelin günümüzde replika patek philippe olarakta bayağı yaygın olduğunu göreceksiniz.