Prestije Saygı

  • Tarih |

Vacheron Constantin’in 1972 koleksiyonu 40 yılı aşkın bir süredir gönüllerdeki yerini koruyor. Kendine has formuyla tanınan 1972 Prestige, beyaz altın kasasının içinde dünyanın en ince mekanizmalarından Calibre 1003’ü barındırıyor. Adeta zarafet ve şıklığın bir ifadesi olan 1,64 mm kalınlığındaki akıl almaz mekanizma, aynı zamanda “Poinçon de Geneve” sertifikalı.
 
1972 Prestige saatçilik tarihine adını yazdırmış modellerden biri...  23 Haziran 1972 tarihinde, Ritz otelinin görkemli salonlarından birinde Comité de France, Vacheron Constantin’i “Diplôme du Prestige de la France” ödülüyle onurlandırmıştı. (Bu ödül, markaların güveninirliğini, teknik ve estetik mükemmelliğini onurlandırmak için nadir olarak verilir.) Bu ünvanı onurlandırmak amacıyla, Cenevreli yapımevi o dönem için son derece yenilikçi ve aynı zamanda cesur bir yaklaşımla, arka yüzünde “Prestige de France” arması olan asimetrik saatini üretmişti.  O tarihten beri, bu asimetrik form Vacheron Constantin’in koleksiyonları arasında prestijli konumunu muhafaza ediyor.
 
1972 Prestige, kurmalı mekanizması ve kusursuz proporsiyonuyla tarihi ilk örneğine gönderme yapıyor. Kültür ve sanat tarihinde son derece önemli olan proporsiyon meselesinin derin etüdleri sonucunda yaratılmış olan 1972 Prestige’in farkı, sahip olduğu “altın oran”dan geliyor. Kasanın uzun kenarının ölçüsünün karşı tarafındaki safir kristal camın uzunluğuna bölünmesiyle ortaya çıkan sayı 1,618. Bu ünlü sayı, mimaride ve kültür-sanat tarihindeki en görkemli yapıtlarda karşımıza çıkar.
 
Başarı dolu 260 yıllık geçmişiyle saatçilik tarihine adını yazdırmış, dünyanın en eski ve en prestijli saat üreticilerinden biri olan Vacheron Constantin’in “1972 Prestige” modelini, markanın Nişantaşı butiğinde bulabilirsiniz.