Replika

  • Tarih |

Bu yazımız da sizlere replika ürün nedir? nasıl anlaşılır? nereden alınır.? ile ilgili çeşitli bilgileri paylaşacağız.

Replika Nedir ?

Öncelikle "replika" kelimesinin sözlük anlamını hatırlayalım. Çok kısa bir şekilde anlatmak gerekirse ürünün birebir kopyasına, taklidine, benzerine replika denmektedir. Halk arasında "imitasyon" olarakda bilinmektedir. 

Bu ürünler 1980'lı yıllarda ülkemiz de gizli şekilde satılmaya başlamıştır. O tarihler de replika satıcıları ürünleri satabilmek için inanılmaz şekillere girdiklerini bilinmektedir. Yakalandıkların da aldıkları cezaların boyutları inanılmaz derecede yüksek ve hapis cezaları ile sonuçlanmaktaydı.

Replika ürünler arasında ilk olarak "Parfüm" ve benzeri maddeler ile satışa başlanmıştır. Sırası ile "Saat" , "Ayakkabı" , "Gözlük" "Giysi" son yıllarda da "Akıllı Telofonlar" boy göstermeye başlamıştır.

Peki bu replika ürünleri nasıl anlarız ?

Aslında en kolayıda bu zaten, bir ürünün replika olup olmadığını fiyatından anlarız. Zaten replika ürünün imal edilmesinin tek nedeni orjinalinin yüksek tutarlarda satılmasından kaynaklanmaktadır. Replika sektörüne ilk giriş yapan kişilerde zaten bunu düşünerek bu mesele yol göstermişlerdir. Replika ürünün kalitesini nasıl anlarım sorusu ise biraz sıkıntılı cevaplara neden olmaktadır. Çünkü replika kalitesini anlayabilmek için, öncelikle o ürünün orjinalinin nasıl olduğunu bilmemizdir. Ağırlığı, rengi, malzemesi gibi birçok özelliğini bilirsek, kopyasının da nasıl olması gerektiğini tahmin edebiliriz. Replika sektörü son yıllardaki inanılmaz artışı bu sektör içinde bile kalite farklılıklarına yol açmış bulunmaktadır. Bir replika ürünün bile birçok kalitede ürünle karşımıza çıktığını görebiliyoruz. Burada en iyisini bulmak bize düşen tek görev.

Replika Ürünleri Nereden Almalıyız ?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, replika ürün satmak kadar satın almanın da suç olduğunu hatırlatmak isterim. Peki suç olduğunu bile bile neden satışına devam ediliyor ve neden satın alınıyor.? Neden satılıyor kısmını yukarıda kısaca bahsetmiştim, yine tekrarlamak isterim. Asgari maaş ile çalışan bireyden örnek verecek olursak, bu kişinin aldığı maaş ortada 1.000 - 2.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Diyelim ki güzel kokmak istiyor, ama kolonya veya hacı yağı ile değilde, hoş kokan güzel parfümler ile kokmak istiyor. Birey bir mağazaya girer ve beğendiği kokunun fiyatını sorar, aslında beğendi kokuların isimlerinin çok büyük firmalar olduğunu belki biliyor belki bilmiyordur. Kasaya gittiğinde ücretin 499 TL oldğunu öğrendiğin de usulca yerine koyar ve evinin yolunu tutar. Yarın olduğunda aynı ürünün replikasını veya tester adı altında satılan mudailini bulur ve 49 TL ye satın alır. Herşey ile benzer olan ürünü satın almanın mutluluğu ile hayatına devam eder. Şimdi burada anlatılmak istenen, bu tarz bireyler yaşam koşullarından dolayı orjinal ürün kullanamayacak olmasımı ? yoksa aynı ürünün müdailini satın alarak yaşamaya devam etmesi mi? Aradaki bu iki ince çizginin anlamını siz çözmelisiniz.

Bu ürünleri satın alırken çok dikkatli olunmalı, çünkü bu sektörün yasasından faydalanarak inanılmaz şekilde dolandırıcılık yapan kişilerin varlığını bizzat bilmekteyiz. Hatta tv ve gazetelerde sıkça rastlamaktayız. Cep telefonu sipariş edip yerine hıyar gelmesi gibi birden fazla örnekler karşımıza çıkmıştır. Replika Ürün satın almadan önce, satışı yapan bireyi araştırmalıyız. Satışı yapan internet sitesini iyice araştırmalıyız. Daha önce şikayet alıp almadığını öğrenmek adına çeşitli şikayet sitelerinde taratmalıyız. İletişim numaraları ile irtibata geçilmeli, geri dönüşlere dikkat edilmelidir.

Replika Saat - Replika Gözlük - Replika Çakmak - Replika Parfüm - Replika Ayakkabı