Replika Saat Ne Demek ?

  • Tarih |

Replika Saat Ne Demek ?

Öncelikle tüm saat severlere ve replika saat anlamını çözmeye çalışan misafirlerimize merhabalar diyerek açıklamamıza geçelim. Replika sektörü çeşitli ürünler ile Türkiye'ye 1990'lı yıllarda tanışmıştır. Belki daha öncesinde de satılmış olabilir ama o tarihler de ve siyasi nedenlerden dolayı pek fazla ulu orta rahat şekilde sergilendiğini düşünmüyorum. Çok merak ettiğimiz bu taklit ürünlere geçmeden öncede replikanın ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum. Replika ; Bir ürünün şekil itibari, çalışma sistemi, kullanış amacı ile bire bir aynısının kopyasına replika denmektedir. Genel olarak replikalar hangi ürünlerde kullanılmaktadır. Aslında birçok üründe replika imal edilmektedir. Öncelik olarak satın alımı zor olan, pahalı ve değerli ürünlerde tercih edilmektedir. Satın alınması kolay ve çok fazla pahalı olmayan ürünler de replikaya yönelmekte saçma olur zaten. İlk öncelerde replikalar tekstil olarak ülkemize girmiştir, ayakkabı,çanta,cüzdan,der derken daha sonra teknolojik ürünler ve ardından saat sektöründe ve pırlata sektöründe de görülmeye başlanmıştır. Hatta günümüz de düğünler de takılan altınların içinden replika çıkanlarına bile şahit olmuşuzdur ülke olarak. Düşünsenize evladınızın düğünü var, davet ettiğiniz kişilerin çoğunluğu akrabalardan oluşmakta ve çocuğunuza replika çeyrek takıyor :))) gülünesi bi durum değil mi ? Asıl soru acaba kim taktı ? amcasımı, dayısımı, yengesimi, teyzesimi, halasımı ? Siz bunu düşüne dururken bizde replika ürünlere devam edelim. 

Günümüz de neden replika ürünlere bu kadar ilgi var diye soracak olursanız, cevabı çok basit olur. Orjinalleri çok pahalı olduğu için!.. Tabi burada sorguladığımız markanın pahalı ürünü değil, sonuç itibari ile o ürünün pahalı olmasının nedenleride var. Örneğin marka itibari, kullanılan malzemenin kalitesi, satış sonrası garanti vs vs gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Bu kısma saygımız sonsuz, lakin bu ürünleri sıradan hali vakti kısıtlı yaşayan bireylerin de kullanmaya hakkı yokmu ? Tabiki de var, işte bu esnada karşımıza replika ürünler çıkıyor. Hatta sektör o kadar başarılı ve profosyonel ilerliyor ki, replika ürünler bile kendi arasında kalite kalite ayrılmakta. Yani ucuza alırken bile daha ucuzunu bulabiliyorsunuz. Peki replika saat ne demek ? Yukarıda replika kelimesini detaylı şekilde açıkladık, şimdi de ürünü açıklıyoruz. Dediğimiz gibi ünlü saat firmasının çıkarttığı yeni model saatlerin bire bir aynısına replika saat denmektedir.  Replika saat sektörü diğer ürünlere göre daha hassasiyet ve güven isteyen kısımdadır. Günümüz de neredeyse tüm sosyal ağ platformlarında satışını gerçekleştirebiliyorlar. İnternet siteleri en güvenli olan tarafındadır. En azından internet sitelerinde iletişim bilgileri, satış yapabilmek için uğraşılmış bir tasarım, bu siteyi google üzerinde tutabilmek için harcanan seo, hosting vs gibi ödemeleri bulunmaktadır.

Bu alan da replika saatlerde kendi aralarında sınıflandırılmaktadır. Örnek verecek olursak, görsel benzerlik, işlevsel benzerlik, mekanik benzerlik, fonksiyonel benzerlik gibi. Bu özelliklerine dikkat ettiğiniz sürece rahatlıkla satın alabilirsiniz. Satın alacağınız replika saatin kalitesine güvenebilmeniz için öncelikle siteyi araştırmalısınız. Site üzerinde yeterli güveni aldıktan sonra gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Replika saat satıcıları dolandırıcı değildir, üretilen bir ürünü sizlere sunan kişi veya kişilerdir. Eğer replika saat satıcılarını dolandırıcı gözü ile görürseniz, satın alan kişileride bu suça ortak etmiş olursunuz.

Umarız detaylı bir açıklama olmuştur.