İnstagramda Saat Dolandırıcılığı

Günümüzün en büyük sosyal ağı olan instagram sosyal ağ olmaktan çıkıp en büyük dolandırıcılık ağı oldu.

Instagram Dolandırıcılığı

İnstagram ; Aslında günlük resim paylaşım ve anlık doğal paylaşımların yapıldığı enterasan bir sosyal kullanım aracı olarak hizmete başlamıştı. 

Bu paylaşımlar yerini büyük firmaların satış pazar ağına çevirmeye başlamasına olanak sağladı. Tabi ki bu satış sayfalarının çoğalması art niyetli kişilerin de harekete geçmesine neden oldu. Birçok sayfa açıp para ile takipçi satın almaya başlayan bu art niyetli satıcıların ağlarına insanlar kolaylıkla takılmaya başladılar. 

İnstagram da güvenli sanılan nedenler ?

1-Takipçi sayısı (para ile satın alınabiliniyor)

2-Ürün paylaşım adedi (programlar sayesinde yapılabiliniyor)

3-Resim veya video izlenme sayısı (manuel yapılabiliniyor)

Instagram sayfalarının güvenilirliği

Sitemize girip ürün beğenen birçok müşterimizin çoğu mutlaka instagramdan darbe yemiş kişiler olmakta. O yüzden sitemizden ürün almadan önce instagramda yaptığı hataların nedenlerini bizde aramaktadırlar . :)) Öncelikli sorulan sorular arasında şeffaf kargo var mı ? arkasından gelip görebileceğimiz mağazanız var mı ? sonrasın da kargoyu kontrol ettikten sonra ürünün ödemesini yapablirmiyiz ? :)) Biz saatborsası olarak zaten bu tarz müşteri kitlesine satış yapmamayı uygun görüyoruz. Bu kişiler 2021 yılında birazcık mantığı ile hareket edip instagram gibi sıfır savunmasız bi sosyal ağdan ürün alınmayacağını hesaplayamıyorsa biz bu müşteriye sattığımız her üründe mutlaka sorun yaşayacağızdır zaten. :)) 

Instagram hesabı kullanan tüm kişiler ayarlar bölümündeki sayfayı sil butonunu biliyor olması gerekiyor. Aynı özellik satış yapan sayfalar içinde geçerlidir, bunu çözümlemek bu kadar zor olmasa gerek. :))

Ayrıca instagramda satış sayfası kurmak için karşı tarafttan en ufak bi belge veya resmi bi evrak talep edilmemektedir. Yani herkes googleden bulduğu resimleri paylaşarak mağaza üzerinden satıyorum havası verebilir. İşte bu kadar komik ve basit bir olay aslında.

Peki instagramdan alış veriş yapılmaz mı ?

Tabiki de yapılır.. Ama her sayfadan değil, öncelikle sayfanın aktifliği, irtibat numarası ve aktif mail adresi kullanın sayfalar öncelik olmalıdır. Telefon ile sesli görüşme yapabilen sayfalar ilk sırada olmalıdır. En önemlisi sipariş vereceğiniz ürünün videosunu size özel gönderen sayfalar en öncelikli sayfalar olmalıdır. Bunun yanı sıra mavi tık ve marka sayfalar bu yazımıza dahil değildir. Ayrıca bu yazımız her satış sayfası için de geçerli değildir. Lakin şöyle bi ortalama yapacak olursak 100 satış mağazasının 85'i art niyetli dolandırıcı sayfalardır.

Instagram dolandırma şekilleri.

-Bazı sayfalar daim aktif olur,gerçekten emek verilip çekilen resimler ile satış yaparlar. Bu tarz art niyetli sayfaların genel taktiği farklı kalite göndermektir. Siz 100TL ye almışsınızdır ama size gelen 10TL lik bi üründür.

-Bir farklı sayfa türüde tamamı ile para odaklıdır,parayı hesaplarına alana kadar her türlü kibarlık söz konusudur. Para hesaba geçtikten sonra anında engelleyip irtibatı koparırlar.

Bu iki hesap türü yaygın olanlardır. O yüzden özellikle replika saat veya replika farklı bir ürün satın alacaksanız mutlaka internet web sitesi olan satıcıları tercih etmelisiniz. İnternet siteleri gerçek anlamda normal bir dükkan giderine sahip vergiye tabi küçük işletmelerdir. Bu internet sitelerini nasıl bulacağım derseniz, google üzerinden "replika saat" kelimesini aratabilirsiniz. Karşınıza çıkan ilk sayfadaki tüm siteleri kullanabilirsiniz. Önceliğiniz biz tabiki :)