Kontrollü Teslim ve Şeffaf Kargo Gönderimi

Son zamanlarda en çok sorulan soruların başında gelen kontrollü kargo ve şeffaf kargo seçeneğiniz var mı ? Bu soruları sizler için cevapladık.

Son günlerde müşterilerimiz tarafından özellikle sorulan sorular başında kotrollü kargo ve şeffaf kargo gönderimi yapıyormusunuz sorusu geliyor. Şİmdi öncelikle bu soruların neden sorulduğudur. İnternet ortamında o kadar fazla dolandırıcılık sistemleri vardırki insanlar dolandırılmaktadan bıktığından gördükleri tüm sitelere aynı gözle bakmaya başladılar. "Sütten ağızı yanan yoğurdu üfleyerek içermiş" misali.. :)) Gelelim konunun detayına.

KONTROLLÜ TESLİMAT NASIL YAPILIYOR?

Türkiye'de özel kargo firmaları, ARAS KARGO - YURTİÇİ KARGO - MNG KARGO - SÜRAT KARGO - UPS KARGO gibi firmalar gönderim yapılan hiçbir kargoyu teslim esnasında açtırmamaktadır. Bunun nedeni kargo firmaların sitelerin mevcuttur. Bazı yasal kanunların getirimlerinden dolayı yasaklanmıştır. Kargo teslimat sırasında teslim aldığınıza dair imzayı attıktan sonra kargo paketini kargo görevlisinin yanında birlikte açabilir ve gelen ürün hakkında anında zabıt tutturabilirsiniz. Buda sipariş verdiğiniz ürün ile gelen ürünün farklı olması halinde yasal işlem başlatma hakkına sahip olmanızı sağlamaktadır. Aşağıdaki açıklama anlaşmalı olduğumu ARAS KARGO resmi internet sitesindeki açıklamadır.

-Kargonuzu, kuryemizden imza karşılığı teslim aldıktan sonra açarak kontrol edebilirsiniz. Kargo ambalajında gözle görülür bir problem olmadığı sürece teslim alma işlemi yapılmadan kargolar açılamaz. Kargonuzu imza karşılığı teslim aldıktan sonra kuryemiz eşliğinde içeriğini kontrol edebilir, herhangi bir hasar durumunda “kargo durum tespit tutanağı” tutularak gerekli yasal işlemlerin başlatılmasını sağlayabilirsiniz. ( https://www.araskargo.com.tr/trmobile/neuralnetwork.aspx?type=1534 )

Bu konuda malesef Türkiye'nin kargo çalışma presipleri yukarıda anlatıldığı gibidir. Hiçbir işletme bu prensip ve kuralları çiğneyemez. Lakin anlaşmalı olduğumuz ARAS KARGO bazı şubelerinde yakınlıktan dolayı kargoları açtırabiliyoruz, buda kısıtlı şubeler için geçerlidir. 

Yine de ben ürünümü kontrol ederek almak istiyorum derseniz, yapacağınız tek işlem AVM lerdeki mağazalara gidip alışveriş yapmanız olacaktır. Yada alış veriş yapacağınız internet sitesini ço iyi araştırmanız gerekmektedir.

ŞEFFAF KARGO NASIL YAPILIYOR ?

Bir diğer soruda sipariş verdiğim ürün kargo poşetinde görebileceğim şekilde olabiliyor mu ? Evet bu mümkün, sipariş verdiğiniz ürüne göre değişiklik göstermektedir. Bu satıcıların sattıkları ürünlere göre değişmektedir. Mesela ayakkabı sipariş verdiniz diyelim, bu ürünün şeffaf kargo ile gönderimi sağlanabilir. Ama cam özelliği olan, çelik, kırılgan plastik, hediyelik eşya gibi ürünlerin şeffaf kargo ile gönderilmesi neredeyse imkansızdır. Bu konuda ısrarcı olmanız çok saçma olur. Ürünün kırılmalara karşı önleyici korumasını yaptırmayıp şeffaf gelmesi için talep ederseniz, ürünün kırılması halinde sorumluluğu üzerinize almanız gerekmektedir. Bunuda ürünü teslim alamadan kırılma sonucu ödemesini yapmak zorunda kalacağını göz önünde bulundurun. Şeffaf kargo varlığını bilmek güzel ama hangi şartlar altında ve hangi ürünlerde bu özelliğin kullanabileceğinide mantık olarak çözmek gerekiyor.

ÖDEMESİNİ YAPTIKTAN SONRA KARGOMDAN HIYAR ÇIKARSA ?

En büyük korkuların başında gelen hıyar :)) son günlerin en nefret edilen sebzesi olmayı başarmıştır. :) Bu konuda çok büyük açıklamlar yapmak istemiyoruz aslında. Olay gayet basit ve müşterilerin bilinçsizliğinden kaynaklanmaktadır. Sosyal medya mecralarında bir satfa veya bağlatı ile sanal reklam veren bazı dolandırıcılar, 2.500 TL değerindeki ürünün orjinal resimlerini paylaşarak bugüne özel veya büyük inidirim adı altında 250TL - 500TL fiyat vererek satışa sunmaktadırlar. Şİmdi size bir soru, herhangi bir AVM mağazasında hatta ürünün kendi mağazasında fiyatı 2.500TL iken nasıl olurda kim oldukları belli olmayan sosyal mecralarda 250-500 TL satılabilir ? Bunu araştırmadan hemen sazanlık yapıp ödemesini verip satın alan kişilere tarafımızca çok daha fazlasını hak ediyor demekten başka birşey diyemiyoruz. Allah insanları en zeki yaratık olarak yaratmış. Akıl vermil mantık vermiş ve bunu kullanacabileceğin şekilde beyin vermiş. O yüzden hıyar meselesi bizim gözümüzde ürün değil alıcının adıdır. Bu konuyu sitemizla pekiştirerek örnek veren müşterilerimizi direkt engelliyoruz ve satış yapmıyoruz. Net ve sert kuralımızdır.

SİPARİŞ VERDİĞİM ÜRÜN GELEN ÜRÜN İLE AYNI OLMAZSA NE YAPABİLİRİM ?

Bu konu yukarıdaki konuya göre biraz daha yumuşaktır. Çünkü bu olabilecek bir durumdur ve tüm firmalar için yapılabilecek bir hatadır. Sonuç itibari ile siparişlerinizi personeller yani (insan) hazırlamaktadır. Hata insanlar içindir. Diyelimki A markasının 1 modelini sipariş verdiniz. Kargonuzu aldığınızda A markasının 2 modelini gönderdiklerini farkettiniz. Bu durumda yapılacak tek işlem, ya satıcı ile irtibata geçip olayı anlatmak. Yada kargo personeli veya kargo şubesinde gelen ürünün zabıtını yaptırmak. Bizim mantığımız sonuçta aynı kalitede bir ürün gönderilmiş ama renk tonajı veya özellik farklıkları olan diğer ürünü göndermiş, yani dolandırma değil, hata olduğu şeklindedir. Düzelitebilir bir kargo yöntemidir.