Otomatik Saat mi? Pilli Saat mi?

Saat kullanıcılarının kafasını karıştıran otomatik ve quartz mekanizma meselesini bu bloğumuzda detaylı şekilde anlatmak istedim Arasında ki fark nedir ? Hangisi tercih edilmelidir.

Mekanizma Çeşitleri 

Otomatik Mekanizma

Otomatik mekanizma saatler adından da anlaşılacağı üzere çalışma aksanını ve enerjisini kendi sağlayan mekanizma türüdür. Saatin zembereği kullanıcının bilek hareketi ile kurmaktadır. Peki otomatik bir saat aldığımızda nasıl kuracağız ? Öncelikle aldığımız saatin zaman ayarını yapıyoruz. Daha sonrasın da kurma kolunu yukarı aşağı şekilde yarım tur çevirerek, takriben 15-20 kez tekrarlamak yeterli olacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra kolunuzun gündelik hareketleri saatin mekanizma içerisindeki rötor kapağının dönerek zembereği kurmasına neden olacaktır. Bu işlem sonrası otomatik mekanizmalar koldan çıkarıldıktan sonra mekanmizma türüne ve kalitesine göre 8 ile 72 saat arasında çalışmaya devam etmektedir. Bu zaman aşımı sonrası saat enerjisini tüketecektir ve duracaktır. Otomatik saatlerin kullanıcılar tarafından en can sıkıcı kısmıda bu olsa gerek, tekrar zaman ayarı ve tekrar kurulum işlemi yapmak zorundalar. Bazı kullanıcılar ise bu işlemden zevk almaktadır. Bu arada en çok sorulan sorular arasında, otomatik saat koluma takınca çalışmaya başlıyor mu ? Mantığa aykırı bir soru, asla öyle bi durum olamaz, sadece kolunuzdaki hareketten dolayı kısa süreli enerji depoladığı için çalışır, kesinlikle belirli süre sonra duracaktır.

Quartz Mekanizma ( Pilli Mekanizma )

Üretilen bir çok saatte kullanılan klasik bir mekanizma türüdür. Quartz mekanizma saatler tüm enerjisini, fonksiyonel özelliklerini tamamı ile pilden alır. Otomatik saatlerde olduğu gibi saati kurma gibi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Zaman ayarı yapıldıktdan sonra pilin kalitesi ve enerji boyutuna göre yıllarca kolunuzdan cıkarmadan kullanabilirsiniz. Takriben ve pilin kalitesine göre en az 2 en fazla 10 yıl pil değiştirmeden kullanabilirsiniz. Zahmetsiz ve yormadan kullanabilinecek klasik mekanizma türü olup önerilen saat çeşitleridir.

Hangisini Tercih Etmeliyim ?

İşte en can alıcı ve soru otomatik saat mi ? pilli saat mi ? Bu sorunun belirgin bi cevabı olmamakla birlikte tamamı ile kullanıcıya bağlı olan bi karardır. Ben saati alırım koluma takarım gerisine karışmam diyenler için vazgeçilmez olan mekanizma türü Quartz Mekanizmadır (pilli) . Ama saat hastası saatler ile haşır neşir olan kullanıcılar ise genel olarak otomatik mekanizmayı tercih etmektedir.  Bu soruya uygun cevap şu şekilde olmalıdır. Eğer daha önce replika saat kullanmadıysanız önceliğiniz pilli mekanizmaları tercih etmenizdir. Saatin kalitesi ve performansını gördükten sonra, ileride otomatik mekanizma saatlere geçiş yapabilirsiniz.