Rolex Saat Kurma ve Ayarlanması Nasıl Yapılır

Rolex saatlerde en çok karşılaştığımız sorulardan biride kurma ve ayarlama işlemidir. Siz değerli müşterilerimiz için rolex saat ayarlama ve kurma işlemini resimli şekilde anlatmaya çalıştık.

Rolex Saat Kurma ve Ayarlaması Nasıl Yapılır ?

1- Rolex saatlerin urma kolunu vidalı sistem olduğundan kesinlikle dışa çekilmez. Öncelikle aşağıya (6 yönüne) doğru vida açar gibi çevirmeliyiz.

2-Çevirme işlemi bittiğinde kurma kolu kendini boşa çıkaracaktır. Boşa çıktıntan sonra, iki parmağınızla dışa doğru hafifçe çekiyoruz. 

3-Dışa çektikten sonra, saat zaman dilimini mevcut zamana ayarlayabiliriz. Saati kurma kolu en dışta iken ayarlıyoruz. Takvimi ayarlamak için ise, bi tık içe bastırıyoruz, o zaman da takvimi ayarlayabiliyoruz. Bu klasik tüm saatlerde olduğu gibidir.

4-İlk anlattığımız kurma kolunu vida gibi açtıktan sonra ve şimdiye kadar yaptığımız işlemlerin tamamı saati ayarlama işlemiydi. Saatimizin zaman ve takvim ayarını yaptıktan sonra, kurma kolunu içe doğru hafifçe bastırıyoruz. İlk boşa düştüğü pozisyonda bırakıyoruz.

5-Boşta kalan kurma kolu, ne akrep/yelkovanı nede takvimi oynatmayacak pozisyonda kalacaktır. Boşta kalan kurma kolunu yukarı (12 yönü) ve aşağıya (6 yönü) şekilde parmaklarımızı bırakmadan yukarı aşağı şekilde 20-25 kez yarım tur şekilde çeviriyoruz. Bu saatimizin kurma işlemidir. Eğer bu işlemi yapmazsak saat belirli bi süre sonra kendiliğinden duracaktır.

6-Kurma ve ayarlama işleminden sonra, kurma kolunu ile etapta aşağıya (6yönü) doğru çevirerek açmıştık, şimdi de tam tersine yukarı doğru (12 yönü) çevirerek sıkıyoruz. Kurma kolunu sıktıkça içe doğru sıkışacaktır. Sıkıştığını hissettiğimiz de daha fazla sıkmamıza gerek yok.